Roll of Honour

Two Counties Championship | Ladies Challenge and T-20 | Cup and Plate

Year
Winner
Essex Runner-up
Suffolk Runner-up
1971Browns
1972Browns
1973Mistley
1974Browns
1975Browns
1976Ransomes
1977CoggeshallHalsteadRansomes
1978HalsteadCoggeshallBrantham
1979BrownsColchesterEye
1980ColchesterCoggeshallBrowns
1981ColchesterHalsteadOld Ipswichians
1982ColchesterClactonOld Ipswichians
1983CoggeshallColchesterAchilles
1984Old IpswichiansCoggeshallBrowns
1985CoggeshallColchesterBrowns '85
1986Bury St EdmundsColchesterOld Ipswichians
1987Old IpswichiansColchesterSudbury
1988Old IpswichiansColchesterBury St Edmunds
1989ColchesterCoggeshallAchilles
1990SudburyHalsteadBury St Edmunds
1991HalsteadMaldonBury St Edmunds
1992ClactonHalsteadOld Ipswichians
1993HalsteadMaldonBury St Edmunds
1994Bury St EdmundsHalsteadStowmarket
1995ClactonHalsteadBury St Edmunds
1996ClactonHalsteadBury St Edmunds
1997Bury St EdmundsClactonMildenhall
1998ClactonHalsteadMildenhall
1999ExningColchesterSudbury
2000MaldonWivenhoeExning
2001ExningBraintreeCopdock and Old Ipswichians
2002TattingstoneWivenhoeCopdock and Old Ipswichians
2003HalsteadWivenhoeCopdock and Old Ipswichians
2004SudburyHalsteadCopdock and Old Ipswichians
2005Ipswich and East SuffolkCoggeshallExning
2006HalsteadMaldonIpswich and East Suffolk
2007SudburyCoggeshallCopdock and Old Ipswichians
2008HalsteadFrinton on SeaMildenhall
2009Copdock and Old IpswichiansFrinton on SeaExning
2010SudburyCoggeshallCopdock and Old Ipswichians
2011Copdock and Old IpswichiansWivenhoeMildenhall
2012WoolpitMistleyMildenhall
2013FrintonMistleyHadleigh
2014FrintonCoggeshallSudbury
2015SudburyWithamMildenhall
2016MildenhallWivenhoeWorlington

Year
Winner
1983Dunmow
1984Braintree
1985Bury St Edmunds
1986Sudbury
1987Felixtowe
1988St Margarets
1989Halstead
1990Wivenhoe
1991Dunmow
1992Witham
1993Achilles
1994Abberton
1995Old Ipswichians
1996Mistley
1997Exning
1998Browns
1999Braintree
2000Felixstowe
2001Mistley
2002Ipswich and East Suffolk
2003Braintree
2004Ipswich
2005Bury St Edmunds II
2006Copdock and Old Ipswichians
2007Wivenhoe
2008Mistley
2009Maldon
2010Haverhill
2011Lakenheath
2012Witham
2013Worlington
2014Frinton II
2015Braintree
2016Maldon

Year
Winner
1990Stowmarket
1991Mildenhall
1992Brightlingsea
1993Tuddenham
1994Worlington
1995Copford
1996Ipswich and East Suffolk
1997Browns
1998Brightlingsea
1999Boxted
2000Easton
2001Coggeshall
2002Woolpit
2003Copford
2004Halstead II
2005Brockley
2006Hadleigh
2007Haverhill
2008Ipswich
2009Braintree
2010Witham
2011Worlington
2012Copford
2013Kelvedon & Feering
2014Mildenhall II
2015Clacton-on-Sea
2016Copdock & O.I. II

Year
Winner
2000Elmstead Grasshoppers
2001Haverhill
2002Wivenhoe II
2003Halstead II
2004Hadleigh
2005Sudbury II
2006Haverhill
2007Felixstowe
2008Dunmow
2009Coggeshall II
2010Halstead II
2011Long Melford
2012Needham Market
2013Mistley II
2014Clacton
2015Halstead II
2016Wivenhoe II

Year
Winner
2000Wivenhoe II
2001Sudbury II
2002Maldon II
2003Kelvedon and Feering
2004Little Bardfield
2005Felixtowe
2006Coggeshall II
2007Stowmarket
2008Copdock and Old Ipswichians II
2009Maldon II
2010Ipswich II
2011Frinton on Sea II/Witham II
2012Great Bromley
2013Tuddenham
2014Mildenhall III
2015Walsham le Willows
2016Kesgrave

Year
Winner
2000Frinton II
2001Mistely
2002Felixtowe
2003Coggeshall II
2004Felixtowe
2005Coggeshall II
2006Brightlingsea II
2007Earls Colne
2008Hadleigh II
2009Great Bromley
2010Brightlingsea II
2011Tuddenham
2012Haverhill II
2013Kelvedon and Feering II
2014Walsham le Willows
2015Eight Ash Green
2016Stowmarket

Year
Winner
2000Cavendish Wanderers
2001Maldon III
2002Elmstead Grasshoppers II
2003Copford II
2004Bury St Edmunds III
2005Brightlinsea II
2006Woolpit II
2007Witham II
2008Abberton II
2009Haverhill II
2010Felixtowe Corinthians
2011Long Melford II
2012Kesgrave
2013Walsham-le-Willows
2014Nowton
2015Easton II
2016Tendring

Year
Winner
2006Nacton
2007Melton St. Audrys II
2008Elmstead Grasshoppers II
2009St. Margarets II
2010Halstead III
2011St. Osyth
2012Worlingworth (East)
West Mersea (South)
Walsham le Willows (West)
2013Tendring (East)
Eight Ash Green (South)
Nowton (West)
2014Easton II (East)
West Bergholt (South)
Woolpit III (West)
2015Brantham (East)
Halstead III (South)
Stowupland (West)
2016Battisford

Year
Winner
2007Colchester Garrison
2008Felixstowe Corinthians
2011Worlington II
2016(East) Copdock & O.I. III
(South) Dunmow
(West) Lakenheath II

Year
Winner
Cup Winner
1996Witham
1997Sudbury
1998Sudbury
1999Halstead
2000Coggeshall
2001Wivenhoe
2002Wivenhoe
2003Maldon
2004Maldon
2005Copdock and Old Ipswichians
2006Frinton on Sea
2007Brightlingsea
2008Copdock and Old Ipswichians
2009Clacton on Sea
2010Coggeshall
2011Clacton on SeaCoggeshall
2012CoggeshallCoggeshall
2013Kelvedon & Feering
2014Brightlingsea
2015Wivenhoe
2016Wivenhoe